Neden Atık Yönetimi?

Üretim doğası gereği beraberinde atığı da gerektirmektedir. Herhangi bir ürünün üretimi sırasında ve ayrıca tüketimi sırasında atıklar oluşmakta ve bu atıkların oluşumundan geri dönüştürülmesine kadar geçen süredeki atık geri dönüşümünü kapsayan alana atık yönetimi denilmektedir. Atık yönetiminde temel amaçlar arasında atığa sebep olan kaynağın azaltılması, bu kaynağın özelliğine göre sınıflandırılması, toplanması ve geçici olarak depolanması yer almaktadır. Ayrıca atık maddelerin ortamdan yok edilmesi ya da geri dönüşümünün yapılarak kontrolünün sağlanması da atık yönetiminin ilgi alanındadır.

Gerek evlerdeki gerek sanayideki gerekse de tıbbi atıkların tehlikeli ve tehlikesiz şekilde sınıflandırılması, bu atıklara sebep olan kaynakların ortaya konulması, gerektiğinde atıkların sınıflandırılarak depolanması ve merkezlere aktarılması; ayrıca bu atıkların ortamdan yok edilmesi ya da geri dönüşümün yapılması atık yönetimi ile gerçekleştirilmektedir. Atık yönetiminde amaç ise çevreye zararlı etkisi olabilecek bu atıkların ortamdan çekilmesi ile yaşanılabilir ve sağlıklı bir çevre oluşturulmasıdır. Uluslararası olarak da Entegre Atık Yönetimi ile bu konuda tüm dünyada önemli bir adım atılmıştır.

Atık yönetimitek bir kaynağa ya da tek bir atığa yönelik yapılan çalışmalardan oluşmamaktadır. Hemen her türlü atığın yönetim ve kontrolünün sağlanması amaçlanmaktadır. Atık yönetiminin ögeleri bütün olarak değerlendirilmekte ve gerek ekonomik açıdan gerekse de çevresel açıdan atık kontrolü sağlanarak devamlılığın gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Böylece daha yaşanılabilir ve sağlıklı bir çevre oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Atıklarınız için fiyat teklifi verelim

Fiyat teklifi bilgi formunu doldurun size geri dönüş yapacağız